Представи си гледката на свежи, пролетни марули и си признай не ти ли се приисква една голяма купа салата с изкушаващо червени репички и парченца краставица, върху които блестят капчици зехтин и бял балсамов оцет. Иска ти се нали? А знаеш ли, че от маруля до маруля има голяма разлика, и съответно различно приложение? Както се досещаш, днешната ни тема е за един от символите на пролетта и неговите разновидности… и за какво да ги ползваме в кухнята, разбира се.

Класическата маруля

За нас, това е един от знаците на настъпващата пролет заедно с щъркелите и цъфналите дръвчета. Това изключително популярно растение е най-подходящо за свежи салати и… супи. Точно така – супи. Спокойно можете да приготвите свежа пролетна чорба като вместо лапад или коприва, сложите в тенджерата маруля. Става много вкусно. А другата супена вариация е в таратор вместо или заедно с краставица. Някои я ползват и като заместител на спанака в любимия ни спанак с ориз, но ние още не сме пробвали. Когато я сготвим по този начин, ще ти разкажем какво се е получило.

Но най-доброто ѝ приложение си остава като салата. Говорим за онази класика от началото на текста, която прави ежедневието ни по-свежо и приятно. И като стана дума затова, знаете ли, че думата "салата" идва от Италия и означава „храна от зелените листа на градински зеленчуци със зехтин, сол и оцет“?

Айсберг

Този роднина на марулята става все по-популярен. Слагат го в сандвичи, за гарнитури и в салати. Няма как да не споменем любимата ни „Цезар“. Вярно е, че заради соса е малко по-тежка от нашенската зелена салата, но е изключително удоволствие за сетивата.

И понеже сме сигурни, че знаеш как да си направиш салата с Айсберг, споделям по-нестандартна идея – панирани листа. Забъркай си малко по-гъста смес за палачинки. Към нея добави няколко капки соев сос или „Уорчестър“. После потапяй листа Айсберг, отцеждай ги и, буквално за няколко секунди ги пускай в голямо количество много горещо олио. И като казваме много, имаме предвид наистина мнооого горещо. Само така ще се получи хрупкавостта, която търсим и листата няма да се напоят с мазнина.

Крехката „Батавия“

На този сорт в България му казваме къдрава салата, заради характерния завършек на листата. Този вид се отличава с крехкост и нежен вкус. Най-добре е да се консумира сурова, накъсана на ръка. Много добре се разбира с плодове и ядки. А ако отгоре настържете и малко синьо сирене, става прекрасно.

Риба тон и сушени домати са перфектни добавки

Неутралният вкус на салатите позволява комбинирането им с много други добавки. Сушени домати и риба тон от консерва са класика, които могат да превърнат всяка „маруля“ в изискано ястие. Можете да сложи и печени или сурови ядки и различни сирена. Плодовете също са добра идея. Ако искате сладост – добавете круши или сладки ябълки. За екзотичност, спокойно действайте с парченца мандарина или киви. А ако искате да направите салатата супер полезна, решението ви е авокадо.

Това бяха три от най-популярните салати у нас заедно с няколко нестандартни приложения. И накрая не можем да се сдържим и да не си припомним любимата ни комбинация от Айсберг, пармезан и специален сос – дами и господа, представяме ви „Цезар“.

Вижте още

Искаш ли да се абонираш…

безплатно за:

  • 6 приятни текстчета седмично
    (рецепта, диета, съвет или промоция)
  • с 1 мейл в петък,

за да си ги четеш на спокойствие през уикенда.