Обзалагаме се, че баба ти е правила сироп от бъз или ти е давала някаква специална сладка отвара, когато си бил болен. Е, най-сладкият сироп е от цвета на бъза, но днес ще говорим за неговия по-полезен вариант - сироп от плодовете. А именно – за черния бъз. Ако нямаш много опит с билките е лесно да го сбъркаш с бъзак, въпреки че, ако двете растения са едно до друго, разликите са очевидни. Бъзът е дървовидно растение, което цъфти през май. На височина може да достигне 7-8 метра, докато бъзакът е тревисто растение.
Бъзът е известен като цяр сред лечителите на повечето континенти: Северна Америка, Европа, западна Азия и северна Африка. Плодовете му се използват, за да се пречисти организма от токсини, да намали лошия холестерол, да подобри зрението, да стимулира имунната система, да заздрави сърдечно-съдовата система, да помогне при кашлица и настинка, да бори вирусни инфекции и възпаление на сливиците. A според някои източници дори може да забави развитието на раковите клетки. А споменахме ли, че е и страшно вкусен? От плодчетата могат да се правят сиропи, сладкиши и всякакви десерти.
Някои представители на семейството на бъза са отровни, ето защо е хубаво да мине през топлинна обработка преди консумация. Важно е да внимаваш при брането на плодчетата- трябва да са напълно узрели. Добре е да се консултираш със специалист преди да консумираш. Трябва и да си особено внимателен, ако имаш определени хранителни алергии. Но пък от друга страна в плодчетата има много минерали (желязо, калий, фосфор и мед), както и витамини (А,В и С), протеини и фибри. Но сега ще ти разкажем с какво точно са полезни плодовете на бъза.
Помагат на храносмилането
Въпреки че повечето плодове и зеленчуци са богати на фибри, не са много шампионите, които могат да се похвалят, че с една порция могат да задоволят 40% от дневните ти нужди. Черният бъз помага срещу запек, подуване и газове. А и ти помага да усвоиш по-добре нутриентите от храната.
Улесняват работата на сърцето
Благодарение на фибрите, плодовете на бъза помагат да се справиш с излишния лош холестерол като правят място за добрия. А пък това намалява шансовете да се разболееш от атеросклероза или друго сърдечно-съдово заболяване. Калият в плодчетата пък заздравява артериите и другите кръвоносни съдове. Така че подобрява и кръвното ти налягане.
Подсилват имунната ти система
Бъзът има специфични антибактериални и анти-инфекциозни качества, които се използват не само за настинки, но и за по-сериозни заболявания (като например грип).
Улесняват дишането
Когато имаш нужда от лечение на възпалено гърло, кашлица, настинка, бронхит или каквото и да е, засягащо дихателните пътища, сокът от бъз трябва да е първата стъпка от лечението. Много сиропи всъщност съдържат активните съставки на бъза. А сокът от плодовете на бъза се препоръчва на хора, страдащи от астма.
Грижа за кожата
Бъзът е важна част от много козметични продукти заради биофлавоноидите в него. Антиоксидантите от плодчетата съюзяват силите си с огромното количество витамин А и ни спасяват от бръчки, старчески петна и връщат сиянието на кожата.
Улесняват свалянето на килограми
Благодарение на щедрото количество фибри и витамини, черният бъз засилва метаболизма и ни помага да свалим излишните килограми. Фибрите ти дават усещането за ситост, докато самият плод е нискокалоричен. Какво повече му трябва на човек на диета?
Ако се интересуваш от билки, не пропускай и разказът ни за чудесата на белия равнец и рецептите с него. А за да не пропускаш нищо от „Знам да ям“, най-добре се абонирай още сега.