Ако често боледуваш в студените месеци на годината и пиеш шепи лекарства, опитай да вземеш превантивни мерки с природни средства. Ние ти предлагаме 3 изпитани във времето природни имуностимуланта:
Джинджифил
В Китай има поговорка: „Когато джинджифилът излезе на пазара, аптеките затварят.“ Заради съединенията в него - гингероли, той има освен имуностимулиращ и противовъзпалителен ефект, богат е на минерали и витамин С. Най-добре е да използваш пресен корен от джинджифил – кората му се остъргва и той се рендосва или нарязва на парчета. Ако сутрин прибавяш по 2-3 кръгчета корен от джинджифил в билков чай, ще се разболяваш по-рядко и по-бързо ще преборваш настинките и грипа. Джинджифилът се съчетава много добре и с мед и лимон. Древни азиатски рецепти препоръчват също смесването на джинджифил с други съставки за още по-добър ефект. Ето една от тях:
Азиатски еликсир: На котлона в 8 ч.ч. вода се слагат 8 карамфилчета. Минута, след като кипне, се прибавят 2 ч.л. настърган джинджифил, 4 шушулки кардамон, 2 цели зърна черен пипер и 1 пръчица канела. Вари се 10-15 мин., след това се добавя 1 ч.л. зелен чай и се вари още 1-2 минути. Полученият разтвор се изсипва в съд, в който предварително е сложена 1 чаша прясно мляко и се съхранява в хладилник. Пие се по 100 г сутрин на гладно.
Пчелен прашец
Съставът на вълшебния лек от пчелите включва набор от незаменими аминокиселини, цяла гама минерални вещества, витамини от групата В, както и С, и А и употребата му повишава нивата на левкоцитите, гама-глобулините и лимфоцитите – войниците на имунната ни система.
Ето уникалната рецепта с пчелен прашец на легендарния български пчелар бай Георги Тодоров: Изстискайте 1 кг лимони и със сока им полейте 200 г пчелен прашец, за да може да го разтвори. След това прашецът и сокът от лимоните се разбъркват много хубаво в 1 кг пчелен мед. Сместа се оставя да престои на тъмно и прохладно място 24 часа и след това към нея се прибавя и 250 г сусамов тахан. Отново се разбърква добре. По желание към сместа може да се прибавят и две пакетчета канела на прах. В чаша хладка вода сутрин и вечер се разбърква добре 1 с.л. от вълшебната пчелна смес и се изпива около един час преди хранене.
Вминание! Преди да се започне профилактика с пчелен прашец с пълната доза, е добре да се приемат първоначално 2-3 гранули, за да се избегне риска от поява на алергия. Не се препоръчва за деца под 3 години. Не е препоръчително да се консумира след 18.00 ч., защото действа тонизиращо и може да създаде проблеми със съня.
Черен бъз
Според един от най-известните билкари у нас – лечителят Петър Димков, черният бъз е „чудодейно растение“. Плодовете са най-активната му част. В черния бъз се съдържат големи количества витамин С, флавоноиди и рутин, много минерали, гликозиди, танини, калций, витамини от групата B, антоцианини. „Черните перли“ действат освен за подобряване на естествената имунна защита, така и за профилактика на сърдечно-съдови и ревматоидни заболявания и подобряване на обмяната на веществата.
Важно е да се прави разлика между черния бъз, наричан още свирчовина и драмбъз, който е дървовиден храст, с височина от 2 до 6 м, и тревистия бъз, наречен още бъзак.
Някои хора предпочитат да хапват плодчетата на черния бъз сушени - по 8-10 дневно, през зимните месеци. Но повечето залагат на изпитаната рецепта на Петър Димков за суров сироп.
Сироп от черен бъз
Плодовете се берат, когато узреят добре, и се нареждат в стъклени буркани - ред бъз и ред захар, докато се напълни бурканът – завършва се със захар. Затваря се с марля, завързва се и се държи на стайна температура, но не на пряка слънчева светлина. Всеки ден, в продължение на 3 седмици, се разбърква с дървена лъжица. След това сокът се прецежда внимателно през тензух. Съхранява се в хладилник и се пие по 1 с.л. половин час преди ядене, два пъти на ден. Добре е профилактиката със сироп от бъз да започне в началото на есента и да продължи до края на зимния сезон.
А как да пребориш грипа с храна, можеш да прочетеш тук.