Бобът е едно от първите неща, за които се сещаме, когато говорим за националната ни кухня. Е, вярно е, че идва по нашите земи преди има-няма 400 години, но толкова си го обичаме, че почти сме го осиновили. И понеже е тежка храна, която по-често се хапва през зимата, днес ви предлагаме нашите бързи бобени рецепти, които можете да приложите и за коледната трапеза.

Разбира се най-важната съставка е боб. Трябва да е добре сварен, иначе не е толкова вкусно, а и имаме неблагоприятно въздействие върху стомаха. Имате две опции – да отделите два часа да си го сварите (или 50 минути в тенджера под налягане) или да си купите консерви от близкия супермаркет. Ние предпочитаме втория, защото е по-бърз, а и можем да комбинираме бял и червен фасул, което е добре от естетична гледна точка. И така ето какво да направим, когато имаме сварен боб.

Пълнени чушки

Знаем, че класиката е чушките да се пълнят с ориз или кайма, но повярвайте – бобената вариация е страхотна. Вземате тиган, сипвате олио, боб, колкото прецените, че ще ви трябва, слагате 2-3 лъжици доматено пюре, 1-2 накълцани на дребно домата, подправки на вкус, малко вода и оставате да къкри, за да могат подправките да освободят ароматите си. Когато се сгъсти, махате от котлона, оставяте да се охлади и пълните чушките. После ги редите в тава, сипвате малко вода на дъното, за да не залепнат и запичате за 20-25 минути. И това е. Цялото упражнение не би трябвало да отнеме повече от 50 минути.

Паниран боб

Още едно типично зимно предложение. Това е страхотна гарнитура към месни ястия. Може и да се хапва самостоятелно, като върви към червено вино и тъмни бири. От сега предупреждаваме, че рецептата е пипкава, но си заслужава.

Тайната на успеха е в панировката. Любимият ни вариант е 2 яйца, 150 мл. прясно мляко, около 150 грама брашно, 1 супена лъжица разтопено масло, сол и подправки на вкус. Разбивате всичко, като целта е сместа да е като кексово тесто – това означава да е по-скоро гъста, отколкото рядка. Хубаво е да я оставите да престои за 20-25 минути.

Другата важна съставка е добре отцеден боб. Важно е да няма вода, за да не пръска в тигана. И започва споменатата пипкавост. Но понеже ви обичаме, ще се отклоним от канона, за да ви спестим време. Класиката е всяко бобче да се панира отделно. Ние прилагаме друг подход – изсипваме боба в панировката и с лъжица слагаме в тигана толкова бобчета, колкото са се хванали. Резултатът е нещо като фасулен вариант на бонбони „Троен лешник“. Не е лошо и става бързо. Имайте предвид, че олиото трябва да е много като количество и да е много добре загрято.

След като изпържите всичкия боб, го оставете леко да се охлади, посолете и поръсете с накълцан копър. Можете да добавите и лимонов сок. Ако следвате нашия подход цялото готвене ще е около 40-50 минути в зависимост от количеството боб.

Боб с ребра

Любима зимна класика, за 20 минути. Звучи като добро пожелание, но е напълно реализируема. Вземате 2 консерви боб, малко домати и подправки, смесвате всичко и го слагате в тава. В сместа добавяте и пушени ребра от магазина и после тавата влиза във фурната за запичане. Тъй като всичко е готово, трябват не повече от споменатите 20 минути. През това време можете да сервирате масата и да си отворите една биричка, което е идеално допълнение към тази рецепта.

И още нещо

Умишлено пропускаме бобената салата и чорбата. Всеки си има собствен подход за приготвянето им. Само един съвет от нас – и двете стават по-вкусни с джоджен и е добре да е пресен, защото така е по-свежо и ароматно.

Надяваме се, че сме ви спестили малко време в кухнята. А ако тези рецепти са ви харесали, скоро ще ви разкажем и как да приготвите десерт с боб.

Вижте още

Искаш ли да се абонираш…

безплатно за:

  • 6 приятни текстчета седмично
    (рецепта, диета, съвет или промоция)
  • с 1 мейл в петък,

за да си ги четеш на спокойствие през уикенда.