Козунакът е символ на Великден. Поне по нашите земи. А в Италия го хапват за Коледа. Което не ни пречи да си го откраднем и да си го приготвим в дните на празниците. Панетоне, както се нарича козунакът на Апенините, е неустоимо пухкаво изкушение с богат вкус и много аромати. Приготвянето му е леко пипкаво, но резултатът е в категория „Искам още и още“. И затова ти представяме рецептата.

Продукти:

  • 350 г фино брашно. Ако се чудиш какво ти трябва, гледай на маркировката да пише „Тип 00“ или да е специално брашно за козунаци. Такова има във всички магазини.
  • 90 г захар
  • 11 г жива мая. Това е около четвърт кубче. Може и да стане със суха, но по-добре не рискувай. След като италианците са казали да се ползва жива, значи таке е по-добре.
  • 40 мл прясно мляко
  • 75 г краве масло. Предвиди и още около 20 грама, които ще ти трябват за намазване на формата и поливане на козунака, но за това след малко.
  • 2 яйца
  • 2 жълтъка
  • 25 мл тъмен ром. Ако искаш да е съвсем италианско и с бадемов аромат, спокойно можеш да замениш рома с „Амарето“.
  • 50 г стафиди. Препоръчително е да се ползват от дребните тъмни стафиди, но можеш да сложиш и микс от дребни и едри, тъмни и светли. Добре е да ги накиснеш в алкохола и малко топла вода, за да се напоят.
  • Половин супена лъжица ванилов екстракт
  • Настърганите кори на 1 лимон и един портокал
  • Щипка сол

И сега започваме да готвим

Имай предвид, че Панетоне се меси на части, а не като нашенски козунак наведнъж. Италианците обичат този подход и го прилагат и в тесто за хляб и при пицата.

Първата доза тесто се приготвя от 75 грама пресято брашно, половин чаена лъжица захар и половината от маята, която предварително сме разтворили и оставили да се активира в затопленото прясно мляко. Тези съставки се разбъркват с лъжица в голяма купа докато хубаво се смесят, покриват се с домакинско фолио и се оставят да втасат на топло за час.

Сега минаваме към второто тесто. За да го направиш вземаш втасалото първо тесто и към него добавяш 150 грама от останалото брашно, половината от останалата захар и другата половина от маята натрошена на парченца. Сложи и 40 грама масло и едното разбито яйце. Разбъркай всичко много добре. Имай предвид, че резултатът е доста лепкаво тесто, но така трябва да бъде, така че не добавяй брашно. Покрий тестото и го остави за второ втасване на топло място. Ще разбереш, че е готово, когато удвои обема си.

Последният етап от месенето е да добавиш каквото е останало – захар, брашно, масло, разбитите второ яйце и жълтъци, корите от лимона и портокала, екстрактът от ванилия, отцедените стафиди и солта. Омесваш всичко много добре и пак оставяш да втаса докато удвои обема си.

Извади тестото от купата и го оформи на хубава топка. Сложи я във форма за печене с падащо дъно и диаметър 18-20 сантиметра. Предварително трябва да си намазал стените и дъното много добре с масло и да си ги покрил с хартия за печене, която също трябва да е намаслена. Заравни леко тестото и го остави да втасва още два часа, за да стане отново двойно. При това втасване не го покривай, за да хване коричка.

Преди да сложиш козунака във фурната, с много остър нож, или старомодно ножче за бръснене, направи кръстовиден разрез. В разреза налей останалото разтопено масло. Остава внимателно да вкараш козунака в предварително загрятата на 180 градуса фурна с включен вентилатор. Печи на тази температура 10 минути и след това намали градусите на 150 за още 45 минути. След като извадиш Панетонето, го остави да се охлади във формата за поне половин час.

И това е. Да, знаем, че отнема време, но никой не е казал, че трябва да си край тестото докато втасва. Спокойно можеш да си подремваш, да гледаш филм, да играеш с децата или да излезеш на кратка разходка с кучето. А накрая ще изненадаш фамилията с прекрасен козунак с италиански привкус.

Вижте още

Искаш ли да се абонираш…

безплатно за:

  • 6 приятни текстчета седмично
    (рецепта, диета, съвет или промоция)
  • с 1 мейл в петък,

за да си ги четеш на спокойствие през уикенда.