Всички си мислим, че можем да направим агнешка супа. А знаеш ли, че ако подходиш нестандартно към рецептата, ще получиш нов, неочаквано свеж вкус. Ето как да го постигнеш.
Идва един от най-обичаните български празници – Гергьовден. След него вече можем да кажем, че лошото време окончателно си е заминало и се зареждаме с положителни емоции за лятото. За нас много от тези усещания са свързани със страхотната сезонна храна. И като говорим за нея се сетихме за една гореща, ароматна и много свежа агнешка чорбичка, която да направи празника по-приятен.
Признаваме си, че това е едно от любимите ни пролетни ястия. Не че не може да се яде и през зимата, но е друго, когато навън грее слънце и до супата има огромна салата от свежи марули с блестящи червени репички и няколко капки шарлан отгоре. Да не забравяме и топлата пърленка, намазана с масълце. Мммммммм. Размечтахме се. И затова споделяме любимата си рецепта за агнешка супа.
Продукти
- 1 агнешки комплект. Класиката предполага използване и на дреболии, и на месо, но ние предпочитаме месото да бъде бавно печено на фурна и затова ще го пропуснем.
- 4-5 стръка пресен лук.
- 1 кафена чаша ориз.
- 1 ситно нарязан морков.
- Сол и черен пипер на вкус.
- Пресни билки. В това отношение се водим от принципа „Колкото повече, толкова повече“. Традицията повелява да се сложат магданоз и джоджен. Но когато правим тази чорба, ние не се скъпим на зелении и добавяме пресен босилек и мащерка за свежест. Познаваме хора, които слагат и розмарин, но ви съветваме с него да сте внимателни, защото ароматът му е много силен.
Сигурно забелязваш, че в продуктите липсват яйца и кисело мляко за застройка, което също е класика. Грешката е напълно вярна. Целта ни е да направим свежа супа, а застройките са тежки и затова леко ще ги пропуснем. Да не говорим, че така избягваме риска от пресичане.
Приготвяне
Най-сериозната тънкост при агнешката чорба е колко ще вариш дреболиите. В дебелите книги пише да е до готовност, но ние ги вадим от горещата вода около 15 минути преди да са напълно сварени. По-късно ще ги досготвим с ориза.
И така имаме не съвсем сварени дреболии. Ако ви се сторят много, отделете колкото ще ползвате за супата, а другото досварете. После ще ви кажем какво да го правите. Прецедете бульона, в който са врели дреболиите. В тенджерата сложете малко олио. В него задушете нарязаните на дребно пресен лук и моркови. Добавете дреболиите и ориза и запържете докато оризът стане прозрачен. Накрая налейте бульона и оставете супата да къкри като подправите със солта и черния пипер.
За разкош можете да добавите и накълцан стрък прясна целина, която дава страхотна свежест и аромат. Варете докато оризът е готов, а заедно с него ще са се досготвили и дреболиите. А ако се чудите защо не ги сготвихме отначало – защото не искахме черният дроб да стане твърд и продуктите да се преварят. Завършекът е да добавите накълцаните пресни билки към супата. Съветваме ви да го направите след като сте я махнали от котлона и леко се е охладила.
А какво да правим с останалите дреболии?
С тях можете да приготвите страхотно мезенце за точно 5 минути. Нарежете ги, сложете в чиния, поръсете с малко сол и червен пипер, добавете няколко парченца масло и след минута и половина в микровълновата ще имате невероятна добавка към студена биричка. И след това лирическо отклонение, се връщаме към супата.
И така това беше нашата любима агнешка супичка с леки отклонения от канона, но пък с много свежест. И след като сме подкарали агнешко-гергьовската тема, защо не си припомниш как да избереш страхотно месо за празника. А след няколко дни ние ще ти разкажем как да го изпечеш така че да стане на конци ида пада от кокала.